Linggo, Nobyembre 15, 2015

Appointments for 2015 as of November

Previous list of appointments for 2014 has been posted>>here<<


Congratulations to the following for their well-deserved appointments:




As of November 9

1. Tommy  M.  Biruar, Provincial Agrarian Reform Officer II, Maguindanao
2. Pendatun L. Mambatawan, Supervising Agrarian Reform Program Officer (SUARPO), Maguindanao
3 .Mohammad Alih U.  Yusop, Attorney  III, Tawi-Tawi
4. Ronald  Q.  Abbas, Attorney  III, Sulu
5. Elvira  S.  Biral, Attorney  II, Tawi-Tawi
6. Mumar  I.  Muarip, Attorney II, Sulu
7. Fatmah  Zahra  C.  Amil, Accountant II, Maguindanao
8. Elma Jeanine R. Damada, Administrative Officer IV (HRMO), Maguindanao
9. Samina I. Ambolodto, Administrative Officer IV (Budget), Maguindanao
10. Usop S. Mosanip, Senior Agrarian Reform Program Tech., Maguindanao
11. Simeon  P.  Binsuan, Senior Agrarian Reform Program Tech., Maguindanao
12. Ma. Luz G. Manching, Senior Agrarian Reform Program Tech., Maguindanao
13. Blaim  B.  Sumalay, Senior Agrarian Reform Program Tech., Maguindanao
14. Zuraida M. Pangunotan, Agrarian  Reform Program Tech., Maguindanao
15. Armie  Jane  U.  Rosario, Agrarian  Reform Program Tech., Maguindanao
16. Nilo  G.  Paypa, Agrarian  Reform Program Tech., Maguindanao
17. Camalludin  A.  Esmail, Agrarian  Reform Program Tech., Maguindanao              
18. Alshadin  S. Taalal, Agrarian Reform Program Tech., Tawi-Tawi
19. Norma  B.  Untong, Administrative Assistant, Maguindanao
20. Rainoden P. Pangandaman, Admin Aide IV, Lanao Del Sur
21. Ameroding M. Dimapinto, Admin Aide  III, Lanao Del Sur



As of November 9

1. Ma. Geraldine  A.  Macapeges, Medical Specialist IV, Maguindanao
2. Dadabhai A. Montaner, Rural Health Physician, Lanao Del Sur (Malabang)
3. Datumanong  L.  Domado, Rural Health Physician, Lanao Del Sur (Malabang)
4. Wedad  L.  Zainoden, Medical Officer III, Lanao Del Sur (Malabang)
5. Abner  Yasser  A.  Sendad, Medical Officer III, Lanao Del Sur (Malabang)
6. Lorna  S.  Lagas, Medical Officer III, Maguindanao
7. Ruby Ferda B. Alcala, Medical Officer III, Maguindanao
8. Bai Deevah Eileen A. Samama, Medical Officer III, Maguindanai (Dinaig)
9. Sitti  Naymah  S.  Pandi, Medical Officer III, Lanao Del Sur (Tamparan)
10. Gloria M. Olivo, Nurse IV, IPHO Buluan-Maguindanao
11. Katherine Gay G. Villanueva, Administrative Officer V, IPHO Buluan-Maguindanao
12. Aileen  G.  Macarimbang, Dentist II, Maguindanao
13. Noralbasser B. Mantil, Medical Technologist II, IPHO Buluan-Mag.
14. Cyrel Rex C. Abi-Abi, Nurse  II, LDS Dr. Serapio       
15. Daisy S. Canete, Nurse II, LDS (WAO)
16. Shalimar  L.  Limba, Administrative Officer III, IPHO Buluan-Mag. 
17. Porferia C. Burburan, Midwife  III, IPHO Buluan-Maguindanao     
18. Rasmia M. Macadindang, Midwife III, Tamparan    
19. Noron A. Santican, Midwife III, LDS Dr. Serapio       
20. Gina  B.  Barrion, Midwife  III, Lanao Del Sur (WAO)           
21. Susie F. Campong, Sanitation Inspector III, IPHO Mag.        
22. Bai  D.  Piang, Midwife  II, IPHO Buluan-Mag.
23. Lederle L. Lagmay, Midwife II, LDS (WAO)   
24. Jeaneth L. Ra, Midwife  II, IPHO (Buluan-Mag.)         
25. Sahayla M. Dalidig, Midwife II, LDS (Balindong)      
26. Mariam A. Campong-Abantas, Midwife II, LDS (IPHO)       
27. Bernadette  A.  Acuzar, Midwife  II, Maguindanao (Datu Blah)     
28. Zenaida B. Piquero, Administrative Officer  I, LDS (WAO)  
29. Hashim  M.  Attang, Nursing Attendant – I, Sulu      
30. Hannibal M. Halilludin, Nursing Attendant II, IPHO-Sulu  
31. Ahmed Sierin A. Arabani, Sanitation Inspector I, IPHO-Sulu          
32. Anihar A. Juaini, Nursing Attendant I, IPHO-Sulu     
33. Thelma T. Barri, Nurse Attendant I, IPHO-Sulu        
34. Rosendo V. Bao, Admin Aide III, IPHO-Sulu    
35. Margareth Q. Gutlareda, Seamstress, IPHO-Sulu     



As of November 9

1. Omikalsum  S.  Rinabor, Librarian III, ORG-ARMM
2. Samina  B.  Simbano, Librarian II, ORG-ARMM
3. Fahmudin  A.  Salilagia, Computer Maintenance Technologist II, ORG-ARMM
4. Harriz  M.  Lauban, Information System Analyst I, ORG-ARMM


As of November 9

1. Nasrodin Ibrahim, Engineer V, Maguindanao 1st District
2. Ibrahim  H.  Ussam, Engineer III, Region Office
3. Alexander J. Altao, Engineer (Chief Planning Mechanical), Regional Office
4. Nor  O.  Basa, Engineer II, Maguindanao 2nd Engineer Disctrict
5. Bai Mumtaz  Majal  B. Sinsuat, Architect II, Maguindanao 2nd Engineer District
6. Zurhaidin Engga, Engineer II, Regional Office
7. Omar Maruji, Well Driller II, Basilan


As of November 9

1. Norombae M. Sumandar, Chief Trade and Industry Dev’t. Specialist, Lanao Del Sur
2. Danny M. Arumpac, Senior Trade Industry Dev’t. Specialist, Lanao Del Sur
3. Hamad  Q.  Abubakar, Supervising Trade Industry Dev’t. Specialist, Tawi-Tawi
4. Ibrahim  B.  Cali, Administrative  Aide  IV, Regional Office

As of November 9

1. Alinor M. Pendinatar, Social Welfare Assistant, Maguindanao
2. Abdany Sadat B. Mamainte, Social Welfare Assistant, Lanao Del Sur


As of Novemver 9

1. Aileen S. Andam, Local Government Operation Officer II, Lanao Del Sur
2. Alitaher R. Lucman, Local Government Operation Officer II, Lanao Del Sur
3. Safrullah D. Yusoph, Local Government Operation Officer II, Lanao Del Sur
4. Abdulmalik M. Marohombsar, Local Government Operation Officer II, Lanao Del Sur
5. Abdulnasser  S.  Nur, Local Government Operation Officer II, Maguindanao
6. Ferdausi T. Abdullah, Local Government Operation Officer II, Maguindanao
7. Torombai M. Ambolodto, Local Government Operation Officer II, Maguindanao
8. Al – Montazer S. Mandong, Local Government Operation Officer II, Maguindanao
9. Jennifer  D.  Ampatuan, Local Government Operation Officer II, Maguindanao
10. Majaramir  Y.  Sumail, Information Officer  I, Regional  Office


As of November 9

1. Camad M. Modiaba, Municipal Agricultural Officer, Lanao Del Sur
2. Abdelasiz  Macadato, Municipal Agricultural Officer, Lanao Del Sur
3. Sominsang  B.  Rinayong, Municipal Agricultural Officer, Lanao Del Sur
4. Dianodin  A.  Macadato, Municipal Agricultural Officer, Lanao Del Sur
5. Tingag  M.  Paca, Municipal Agrarian Officer, Lanao Del Sur
6. Abdulgafhar  L.  Sansarona, Agriculturist  II, Lanao Del Sur
7. Artemio  S.  Garbo, Agriculturist  II, Lanao Del Sur
8. Saidali  P.  Usudan, Agriculturist  II, Lanao Del Sur
9. Armanzor M. Sagandingan, Administrative Officer, Maguindanao
10. Alanisa  S.  Lucman, Agricultural  Technologist, Lanao Del Sur
11. Yasrinah  A. Yacob, Agricultural Technologist, Lanao Del Sur
12. Nasima  L.  Casan, Agricultural Technologist, Lanao Del Sur
13. Raisoli    Musor, Agricultural Technologist, Lanao Del Sur
14. Amerhussin    Razak, Agricultural Technologist, Lanao Del Sur
15. Abdani  D.  Bandera, Agricultural Technologist, Lanao Del Sur
16. Mosab  U.  Sarangani, Agricultural Technologist, Lanao Del Sur
17. Norlaila    Gogo, Agricultural Technologist, Lanao Del Sur
18. Arnold  B. Decrito, Agricultural Technologist, Lanao Del Sur
19. Sittie  Aisa  C.  Pampa, Agricultural Technologist, Lanao Del Sur
20. Saidamen   Camar, Agricultural Technologist, Lanao Del Sur
21. Hanif  M.  Mama, Agricultural Technologist, Lanao Del Sur
22. Mohanad  Din  C.  Sani, Agricultural Technologist, Lanao Del Sur
23. Alisaid  B.  Said, Agricultural Technologist, Lanao Del Sur
24. Sittie  Hanan  M.  Macaarig, Agricultural Technologist, Lanao Del Sur
25. Amenuddin    Macaurog, Agricultural Technologist, Lanao Del Sur
26. Salman  Faisal, Agricultural Technologist, Lanao Del Sur
27. Fathma  Zohra  Dimaupong, Agricultural Technologist, Lanao Del Sur